Slovenská rodáčka vo farbách Švajčiarska

DSC_3274herbrikova roulet_sui28.01.2016

Slovensko má priame zastúpenie len v troch kategóriách (muži, ženy, tance), ale nepriame aj vo štvrtej. Medzi 16 športovými dvojicami, ktoré začnú svoju súťaž krátkym programom v piatok popoludní, je aj švajčiarsky majstrovský pár, v ktorom partnerkou neuchatelského rodáka Nicolasa Rouleta je Alexandra Herbríková. Narodila sa v Bojniciach a rozpráva ľúbozvučnou slovenčinou.

„Obaja rodičia sú Slováci,“ vysvetľuje pôvabná 23-ročná dáma, ktorá už stihla naučiť pár slovenských slov aj o necelé dva roky mladšieho Nicolasa. „Bývali sme v Prievidzi, ale keď som mala rok, otec, vyštudovaný baník, sa vybral za prácou na Moravu. Mama sa zamlada venovala krasokorčuľovaniu, tak ma ako štvorročnú zobrala na rybník v blízkosti Olomouca. Ľad na ňom sa už trochu topil, preto mi prikázala: Nesmieš padať, lebo budeš celá mokrá. Tak som nepadala. Pokladala to za úspech a nabudúce so mnou zamierila na zimný štadión…“

Tvrdí, že ju odjakživa lákali párové disciplíny, takže celkom logicky sa dostala až na sever Moravy, kde je už dlhšie bašta českého krasokorčuľovania. Až k trénerovi Stanislavovi Žídekovi. „Saša tu bude štartovať? Skvelé,“ zareagoval Žídek, ktorý prišiel do Bratislavy ako šéf organizačného výboru majstrovstiev Európy 2017, ktoré bude hostiť Ostrava.

Alexandra Herbríková už štartovala na ME – pred štyrmi rokmi v Sheffielde. Práve pod Žídekovým vedením. Vtedy však ešte za Česko a s Francúzom Rudym Halmaertom – skončili na 13. mieste.

„Začínala som pod jeho vedením s Čechom Lukášom Ovčáčkom, s ktorým sme sa dostali až na juniorské MS, ale potom začali jeho problémy s chrbátom,“ spomína. „Neskôr som pol druha roka jazdila už seniorské súťaže s Rusom Alexandrom Zabojevom, no necítili sme sa spolu komfortne. Nechcela som ešte skončiť, ale keďže v Čechách vtedy nebol vhodný partner, skúsila som ho nájsť na internete. Existuje stránka, kvázi zoznamka, kde uvediete profil i telesné parametre a hľadáte typovo vhodného partnera, respektívne on vás. Tak sme sa dali dokopy s Francúzom Halmaertom. Sadli sme si, na majstrovstvách Európy sme sa kvalifikovali aj na majstrovstvá sveta, ale pred nimi sa zranil. Potom sme ešte šli na letné sústredenie do Francúzska, ale tam sa Rudy rozhodol skončiť. No a práve vtedy sme Nicolas a ja na seba natrafili – aj on akurát stratil partnerku…“

Alexandra dovtedy jazdila za Česko, od predvlani však štartuje za Švajčiarsko. Keďže ich trénerom je normandský rodák Jean-Francois Ballester, môže plne využiť výbornú znalosť francúzštiny, z ktorej maturovala na gymnáziu. „Nedávno mu ponúkli trénerské miesto v La Chaux-de-Fonds, kde trénujeme, takže to ideálne do seba zapadá,“ teší sa.

„Rodičov iste mrzí, že nereprezentujem Česko alebo Slovensko, ale myslím si, že ešte ťažšie sa zmierujú s tým, že som sa odsťahovala. Utešujem ich tým, že ostávam ich dcérou,“ vraví s úsmevom. „Bude to zvláštny pocit jazdiť pod inými farbami, ale zmierňovať ho bude fakt, že vlastne budem štartovať doma a pred krajanmi. Do Bratislavy ma prídu povzbudiť obaja rodičia, a nielen oni – aj starí rodičia žijúci na Slovensko.“

Nicolas Roulet pochopil, o čom je reč a poznamenal: „Príde aj môj otec s priateľom.“ Na čo trúfate? zaznela otázka. „Sme tam, kde sme chceli byť a na čom sme tvrdo a dlho pracovali – kvalifikovali sme sa na európsky šampionát. Tým sa však naše ambície nekončia,“ odvetil. „Na národných majstrovstvách nám chýbal bod k splneniu podmienky pre účasť na svetovom šampionáte. Osobné maximum je náš minimálny bratislavský cieľ. Snívame o zaradení sa do prvej európskej desiatky – to nebude jednoduché, ale veríme, že to nie je nereálne.“

Zo štyroch slovenských reprezentantov na európskom krasokorčuliarskom šampionáte prišli traja na svet v cudzine: Nicole Rajičová v slovenskej rodine v USA, Michael Neuman v česko-slovenskej vo Švédsku a tanečníčka Federica Testa v Taliansku. Na Slovensku sa narodil len jej partner, Bratislavčan Lukáš Csölley. Ako dodatočne vysvitlo, okrem neho ešte Alexandra Herbríková, rodáčka z Bojníc, ktorá nastúpi za Švajčiarsko v športovej dvojici s Nicolasom Rouletom.

Reprezentácia inej než rodnej krajiny sa v krasokorčuľovaní stáva bežná – z účastníkov ME v Bratislave sa bezmála tretina narodila na území iných krajín, než za aké na nich štartuje. Ak sme dobre rátali, tak 48 pretekárov zo 159 (30,2 percenta)!

V párových kategóriách sú krasokorčuliari s rodiskom identickým s reprezentujúcou krajinou dokonca v menšine: medzi 28 tanečnými pármi je len desať zložených z oboch partnerov narodených v krajine, ktorú reprezentujú, a zo 16 športových dvojíc dokonca len päť.

 

TEXT: OV ISU ME 2016
FOTO: J. SÚKUP